GenelGösterişli Tüketim Çağının Sonu mu?

Gösterişli Tüketim Çağının Sonu mu?

‘’Sex&City’s tv show nın Newyork’da başlayan çekimlerinde Carrie Bradshaw çantaları ile yeniden gündemde.’’

Us Insider dergisinde yer alan habere göre Carrie Bradshaw bu sefer eskinin tokalı, parlak ve tasarımcı ismi ile donatılmış çantalarından çok uzak, Fendi veya Hermes değil, New York’ daki yerel bir radyonun bez çantasını kullanıyor.

90’ların başında bir Fendi veya Gucci çanta sahibi olmak elit statünün sembolü olarak sayılıyordu. Ancak zenginliği göstermek artık zenginliğe sahip olduğunuzu göstermenin bir yolu değil.

Artık göze çarpmayan tüketim, paradan daha az ve çevre hakkında daha çok şeyi önemseyen bez çantaları tercih eden tüketiciler var.

New York şehri tüketim kültürünün başkenti olarak kullanıcıların tercihlerini etkileyen veya büyük oranda değiştiren bir karakter gibi baş rolde hep. Tüketiciler kullanacakları ürünleri seçerken artık yeniden kullanıma uygun, yıkanabilir, katlanabilir, taşınması kolay ve işlevselliği ön planda tutmaktadırlar. Aynı ürünü çok amaçlı kullanmak listenin ilk sıralarında. Bugün yoğun tempoda çalışan bir kadın kullandığı ürünler ile ilgili endişe etmek istemiyor; bir bez çantayı şık bir kombinle, topuklu ayakkabıyla ister toplantıya ister spor merkezine giderken taşıyabilecek bir sisteme dahil oluyor. Bir dizi karakterinin bunu kullanıyor olmaya işaret etmesi onu takip eden kitleler açısından çok önemli ve değerli bir gösterge.  Sınıfsal farkları ortadan kaldıran, maddi endişe taşımadan herkesin kolaylıkla sahip olacağı sade ve gösterişsiz bir bez çantayla günlük yaşamını sürdürmek artık daha da popüler.

Bugün salgın hastalığın göstermiş olduğu farkındalıkla beraber değişen hayatlar, beklentiler, üretimdeki kısıtlamalar, kişisel öncelikler ile çevrenin korunması, doğaya saygı ve sürdürülebilir bir yaşam yerellik kavramı açısından önemli hale gelmiştir. Sahip olduğumuz maddi varlıkların, dünyanın yaşanılası bir yer olarak kalabilmesine etkisinin olmadığı bilinmekle beraber; sade ve doğal bir yaşam tercihinin dünyanın ekolojik dengesinin korunmasına yönelik kişisel çabalarımızın pozitif etkilerinin geleceğe olan umutları artıracağı düşünülmektedir.

Dünya üzerinde eşitsizliğin arttığı bir çağ da bez çanta kullanarak gösterişli statü sembolleri yerine gösterişsiz, maddi yatırımın olmadığı ürünleri tercih edin. Taşıdığınız kişisel ürünlerinizi çantanıza ve ihtiyaçlarınıza göre belirleyin. Lüks ve aşırı tüketim yerine çok amaçlı, uygun bütçeli ve fonksiyonel ürünler ile hayatınızı sadeleştirin.

Basit yaşamak güzeldir.

Kaynak:

https://www.businessinsider.com/satc-reboot-carrie-bradshaw-iconic-bags-status-symbol-discreet-wealth-2021-7

https://www.instagram.com/andjustlikethathbo/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLETİŞİM

0532 394 68 68

Oruçreis Mah. Giyimkent 7.Sokak

No:24/A Esenler /İSTANBUL

No products in the cart.