Genel“Kocan Kadar Değil Çantan Kadar Konuş”

“Kocan Kadar Değil Çantan Kadar Konuş”

Birkaç sene evvel annemle çok bilinen kafelerden birinde oturuyoruz. Annemin huzursuzlandığını hissediyorum. Önümüzdeki masada oturan şık giyimli genç adamda gözü. “Ne oldu anne” diyorum. “Çantanı al sandalyeden yanında dursun” diyor. “Şu öndeki çocuğun gözü hep onda” diye devam ediyor. Kocaman bir kahkaha patlatıyorum. Çantasını kapkaççıya kaptırma tecrübesi olan bir kadının doğal tepkisi bu elbet, anlıyorum. Ama bu kez durum hiç de onun sandığı gibi değil. “Yok anne, o çocuk ….. mağazasının kadın çanta bölümünün en sevilen elmanı, tanıyorum. Çantamı merak ettiği için inceliyordur,” cevabını alınca rahatlıyor.

Aslında kadınların çantalara olan düşkünlükleri çok eski zamanlara uzanıyor. Benim çocukluğumdaki maalesef oldukça uzun zaman önce, annemin takım çanta ayakkabıları olduğunu hatırlıyorum. Büyük halamın özel günlerde kullandığı el portföyünü itinayla özel kılıfına yerleştirdiğine şahit olduğumda on yaşında filandım. Tasarımı kılıfa koyarken onu görünce, çantanın içinde mücevher sakladığını sanmıştım. Çantanın mücevherin ta kendisi olduğunu anlamam için aradan yirmi yıl kadar geçmesi gerekti.

Günümüzde dünyaca ünlü tasarımlar biz kadınlar için sayısız alternatif üretiyor. Kadın çanta modelleri arasında her zevke, renk tercihine uygun sayısız form ve boyutta seçenek var. Çantalar içine eşyalarımızı koymaya yarayan fonksiyonel yapılarının yanı sıra kıyafetlerimizi bambaşka havalara büründüren nefis birer tamamlayıcı olarak da başroldeler. Şimdilerde çanta konusunda markadan ziyade başarılı dizaynların ve fonksiyonelliğin peşindeyiz. Her ikisini bir arada istiyoruz. Koşuda yürüyüşte bel çantası, seyahatlerde sırt çantası tercih ediyoruz. Alışverişte omuz çantası çeşitleri pratik oluyor. Markete gideceksek plastik poşetlere elimizi bile sürmüyor, Baag  in market çantası seçenekleriyle  aldıklarımızı dolduruyoruz.  İş hayatında el çantaları olmazsa olmazımız. Geceleri ise kıyafetlerimizi mini portföylerle tamamlamaya bayılıyoruz. Tabii kıyafetlerimizin rengine uyumlu seçenekleri dolabımıza eklemeye bayılıyoruz. Kısacası hepimizin bir sürü çantaya ihtiyacımız var. Kot çanta, pamuklu ve kanvas çanta sokak modasının adeta kalbini oluşturuyor demek abartmış olur muyum?

Kişiye özel çanta modeller, renkli ve desenli alternatifler, bütün evi doldurabilecek kadar çok büyük ya da telefonun bile sığamayacağı kadar küçük çantalar ve daha sayısız seçenek her gün sanal ve gerçek vitrinler aracılığıyla bize ulaşıyor. Bize derken gözlerimizi kastettim. Ama gönül bu, gözle gördüğünü yanında istiyor. Yanında derken kolunda, belinde, sırtında, elinde demek istedim. İçine dünyaları da sığdırsak, sadece 50 lira bile koysak “o çanta benim olmalıdır” diyorsak, olmalıdır. Çünkü neden olmasın? Kıyafetimiz, stilimiz niçin eksik kalsın? 

“Kocan kadar konuş” sözü artık filmlerde kaldı ama “Çantan kadar konuş” cümlesini daha çok uzun yıllar kullanacağız gibi görünüyor.

Neslihan Özyükseler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLETİŞİM

0532 394 68 68

Oruçreis Mah. Giyimkent 7.Sokak

No:24/A Esenler /İSTANBUL

No products in the cart.